THE PHILADELPHIA CITY CHAMPIONSHIP  
  BOYS LIST FROM 1945 TO PRESENT
The first Philadelphia City Title (Inter league chamionship) for Cross Country was 1945.  The City Title Race between the Philadelphia Catholic League Champion vs. the Philadelphia Public League Champion was held approximately 1 week after the league championships in mid November and was first held at the 2.3 mile Strawberry Mansion (33rd and Dauphin) resevoir course. Each team sent their top 20 runners to the starting line.  The scoring followed the Catholic League scoring format (top 5 runners) on the odd year and the Public League scoring format (top 8 runners) in the even years. There was no "tie breaker" rule in 1962 and for the only time in the City Title history, the team shared the championship with each school sharing the perpetual trophy for 6 months each. The City Title for Cross Country was held at Strawberry Mansion until 1967 when the championship was hosted by the Philadelphia Catholic League at the 2.5 mile Belmont Plateau Course.

 The City Title course was alternated each year (Belmont Plateau and Strawberry Mansion) until 1976, when both leagues where competing at Belmont Plateau.  The scoring format rule of the number of runners scoring (5 vs 8) remained in place until the last official Philadelphia City Title Championship in 1979. (The Belmont Plateau Course distance was increased from 2.5 to 2.9 miles in 1973 and remained this distance until 1979). There were no Girls City Title Champioships. As a result of Title IX and other factors, the Inter league championship format between the Philadelphia Public League Vs the Philadelphia Catholic League Champion was disbanded after the 1979 season for all sports.

 Both leagues had joined the PIAA by 2008 with all Public and Catholic teams cometing in the District 12 qualifier meet.   Since there where 3 divisional races (A, AA, AAA) and all the teams are not running head to head (similar to 1945-1979)  it is not possible to crown an official City Champion anymore. A few teams from each division qualify for the PIAA State Championship in November. The District 12 meet is held at Belmont Plateau on the 5,000 meter course. Both the boys and girls compete in the PIAA District 12 Championship each year at Belmont Plateau. 
 Titles in the City of Phi 

YEAR         SUMMARY                                                         CITY CHAMPION                        LEAGUE         INDIVIDUAL CHAMPION/TEAM      TIME
1945            West Catholic (21) defeats Central (35)           WEST CATHOLIC                            CATHOLIC       JAMES KENNEDY(WEST CATHOLIC)    12:37MR
1946               Northeast Catholic (62) defeats Central (76)    NORTHEAST CATHOLIC                    CATHOLIC         ALFRED ERBRICK (NORTH CATHOLIC)  12:16MR
1947           Northeast Catholic (27) defeats Central(28)       NORTHEAST CATHOLIC          CATHOLIC    TOM MCKENZIE (NORTH CATHOLIC)    12:47
1948           West Catholic(57) defeats Overbrook (86)         WEST CATHOLIC                     CATHOLIC    ROBERT WALTON (OVERBROOK)            12:17     
1949           West Catholc (22) defeats Overbrook (23)         WEST CATHOLIC                     CATHOLIC      JOE WATMUFF (WEST CATHOLIC)          11:56 MR
1950           Overbrook (44) defeats West Catholic (121)       OVERBROOK                            PUBLIC           WILLIAM GRIGGS (OVERBROOK)             12:01
1951           West Catholic (22) defeats Overbrook (33)         WEST CATHOLIC                     CATHOLIC     EUGENE BRODIE (OVERBROOK)             12:34
1952           West Catholic (59) defeats Overbrook (93)         WEST CATHOLIC                    CATHOLIC     EUGENE BRODIE (OVERBROOK)               12:02
1953           West Catholic (20) defeats Overbrook (35)         WEST CATHOLIC                     CATHOLIC     BOB FARRELL (WEST CATHOLIC)            11:49 MR
1954           West Catholic (42) defeats Overbrook(108)        WEST CATHOLIC                     CATHOLIC     JIM BALDWIN (WEST CATHOLIC)             11:56
1955           West Philadelphia (20)defeats West Catholic(35) WEST PHILADELPHIA             PUBLIC           JOHN STOKES (WEST PHILADELPHIA) 12:08
1956           West Catholic (67) defeats West Philadelphia(73) WEST CATHOLIC                    CATHOLIC      DENNIS JOHNSON (WEST PHILA.)         11:57
1957           Overbrook (25) defeats West Catholic (30)          OVERBROOK                           PUBLIC            ANGELO SIVIERI (WEST CATHOLIC)       11:55 MR
1958           Cardinal Dougherty (67) defeats West Phila (70)  CARDINAL DOUGHERTY        CATHOLIC     ROGER HARMON (WEST PHILA.)             11:48 MR
1959           Cardinal Dougherty (22)defeats Overbrook (33)  CARDINAL DOUGHERTY        CATHOLIC      FRED ANDERSON (OVERBROOK)            11:38MR 
1960           West Catholic (66) defeats Overbrook (70)          WEST CATHOLIC                    CATHOLIC     JOSH BROWN (OVERBROOK)                     11:49
1961           Cardinal Dougherty (24)defeats Overbrook(31)    CARDINAL DOUGHERTY       CATHOLIC     MICHAEL COFFEY (CARD. DOUGHERTY) 11:37 MR
1962           Cardinal Dougherty(69) TIES Overbrook (69)      CARD. DOUGHERTY/OVERBROOK    PUB./CATH    HAROLID SPIRO (CARD. DOUGHERTY)    12:06  
1963           Cardinal Dougherty (21) defeats Overbrook (35)  CARDINAL DOUGHERTY       CATHOLIC    KEN DAVIS (OVERBROOK)                             11:58
1964           Cardinal Dougherty(46) defeats Overbrook(90)    CARDINAL DOUGHERTY       CATHOLIC      JOSEPH RYAN (CARD. DOUGHERTY        )11:51
1965           Cardinal Dougherty(19) defeats Overbrook(42)    CARDINAL DOUGHERTY       CATHOLIC      JUAN ESTRADA (CARD. DOUGHERTY)      11:59
1966           Bishop McDevitt (38) defeats Overbrook (134)     BISHOP MCDEVITT               CATHOLIC       PAT MCKENNA (BISHOP MCDEVITT)        11:36 MR
1967           Cardinal Dougherty (15)defeats Overbrook(55)     CARDINAL DOUGHERTY      CATHOLIC       FRANK KRIEGER (CARD. DOUGHERTY)   13:20*BP
1968           Monsignor Bonner(49) defeats Bartram(107)        MONSIGNOR BONNER           CATHOLIC      PHILLIP GENTHER (MON. BONNER)         12:04
1969           Archbishop Wood(21) defeats Overbrook(45)       ARCHBISHOP WOOD               CATHOLIC     STEVE LANDIS (ARCHBISHOP WOOD)     13:32*
1970           Bishop McDevitt (58) defeats Overbrook (63)       BISHOP MCDEVITT                CATHOLIC     MARK GILLMAN (BISHOP MCDEVITT)      11:35 MR
1971           La Salle (15) defeats Overbrook (55)                   LA SALLE                               CATHOLIC    DAVE MCKEE/JIM ZURBACH/MIKE MCGONAGLE
                                                                                                                                                                                                                      PAT HANNON & MARK DANIELE (LASALLE) TIE  13:37*
1972           La Salle (44) defeats Overbrook (95)                   LA SALLE                               CATHOLIC     MIKE MCGARITY (LA SALLE)                         12:01 
1973           Archbishop Ryan (18) defeats Overbrook(41)        ARCHBISHOP RYAN                CATHOLIC     MIKE THOM (ARCHBISHOP RYAN)           15:17#BP  1974           Monsignor Bonner(44) defeats Dobbins (101)       MONSIGNOR BONNER            CATHOLIC    JOE GENTHER/TOM WEBBER/ JOHN
                                                                                                                                                                                                                                                                         NICHOLSON (TIE ))MONSIGNOR BONNER) 12:01 
1975           Archbishop Ryan(15) defeats Overbrook(48)        ARCHBISHOP RYAN                  CATHOLIC   MIKE THOM (ARCHBISHOP RYAN)           14:34#BP 
1976           Archbishop Ryan (50) defeats Overbrook (89)      ARCHBISHOP RYAN                  CATHOLIC   KEITH DAVIES/BRIAN BOYLE/TIM NAYLOR (AR) 15:25
1977           Archbishop Ryan (16) defeats Central (48)           ARCHBISHOP RYAN                  CATHOLIC   TIM NAYLOR (ARCHBISHOP RYAN)            14:54
1978           Archbishop Ryan (58) defeats Central (86)            ARCHBISHOP RYAN                 CATHOLIC    TIM NAYLOR (ARCHBISOP RYAN)               15:08
1979               Overbrook (27) defeats Archbishop Wood (29)     OVERBROOK                                        PUBLIC             MARTIN LOSCALZO (ARCH. WOOD)          14:42

  MR= MEET RECORD ON THE STRAWBERRY MANSION 2.3 COURSE            *BP= MEET RECORD ON BELMONT PLATEAU 2.5 MILE COURSE
                                                               #BP = MEET RECORD ON THE BELMONT PLATEAU 2.9 MILE COURSE              
   -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                   NO OFFICIAL PUBLIC  VS CATHOLIC  INTER LEAGUE CHAMPIONSHIP WAS HELD FROM 1980 -2007

  In 2008, the 1st Annual PIAA District 12 Championship race was held for both boys and girls  from both the Philadelphia Catholic and Philadelphia Public League on the Belmont Plateau 5,000 meter course. Both the Philadelphia Catholic and the Philadelphia Public schools have joined the PIAA and competed for the Pennsylvania State Championship in November. The District 12 included all of the Public/Catholic cross country teams and where split up into A, AA, & AAA depending on the school size.  Since the teams are split up into seperate races, crowning an official "City Champion" is lost without the head on competition of all the teams.  Listed below are the team  and individual champion from each division along with their finish in the PIAA State Cross Country Championship.  Generally, the top 2 teams from each division qualify for the PIAA State Championship from the District 12 Champioship.    
        
                                                                                                                BOYS PIAA DISTICT 12 CHAMPIONSHIP LIST
AAA DIVISION (BIG SCHOOLS)
YEAR     TEAM CHAMPION                INDIVIDUAL CHAMPION / TEAM                     TIME           TOP TEAM/ TOP INDIVIDUAL FINISH FROM DIST 12  IN PIAA STATES
2008   LA SALLE                   DAN DAY/LANSDALE CATHOLIC         16:19  LA SALLE (2ND) / CHRIS O'SULLIVAN (ST JOE PREP) 24TH 16:50  
2009   LA SALLE                   CHRIS O'SULLIVAN/ SAINT JOE PREP  16:24  LA SALLE (3RD) / TOM KEHL (FATHER JUDGE) 11TH /16:26          
2010   CARDINAL O'HARA    TOM TRAINER/ LA SALLE                    16:14  C ARDINAL O'HARA (3RD)/ TOM TRAINER (LA SALLE) 17TH/ 16:24  
2011   CARDINAL O'HARA    TOM COYLE/ LA SALLE                        16:02  CARDINAL O'HARA (2ND)/ DAN SAVAGE (CARD O'HARA) 4TH/ 16:13
2012   CARDINAL O'HARA    TOM COYLE / LA SALLE                       15:59  CARDINAL O'HARA (2ND)/ERNIE PITONE (CARD O'HAR) 9TH/16:05
2013   CARDINAL O'HARA    KEVIN JAMES/ CARDINAL O'HARA      16:28   CARDINAL O'HARA(3RD)/KEVIN JAMES (CARD O'HARA) 4TH/16:02
2014   LA SALLE                   KEVIN JAMES/CARDINAL O'HARA       16:41  CARDINAL O'HARA (3RD)/ KEVIN JAMES (CARD O'HARA)3RD /15:38
2015   LA SALLE                   EDDIE GOEBEL/ LA SALLE                  16:30   LA SALLE (4TH) / RYAN JAMES (CARD. O'HARA) 17TH/16:11
2016   LA SALLE                   EVAN ADDISON/ LA SALLE                  16:34   LA SALLE (5TH) / RYAN JAMES (CARD. O'HARA) 8TH/16:04   

AA DIVISION (MEDIUM SIZE SCHOOLS)
YEAR TEAM CHAMPION   INDIVIDUAL CHAMPION/TEAM         TIME    TOP TEAM/ TOP INDIVIDUAL FINISH FROM DIST 12 IN PIAA STATES
2008   MASTERMAN           ALFREDO SANTANA /NUEVA ESPRANZA     16:25     MASTERMAN (8TH)/ ALFREDO SANTANA(NUEVA ESP)(2ND) 16:40 
2009   NO BOYS RACE IN THIS DIVISION                                                      NONE
2010   MASTERMAN           HAROLD LAMOUR/ GW CARVER           17:11     MASTERMAN (15TH)( HAROLD LAMOUR/GW CARTER) (20TH)17:03
2011   MASTERMAN           KEATON NAFF  /MASTERMAN               17:04     MASTERMAN (4TH)/ KEATON NAFF( MASTERMAN) (21ST)     17:02  
2012   BONNER/PRENDIE   WILLIAM MCDERMOTT/BON-PRENDIE 16:34     BONNER-PRENDIE (6TH)( WILLIAM MCDERMOTT) (12TH)      16:46
2013   ARCH. WOOD           KYLE ORTIZ /ARCH. WOOD                    17:16    ARCH. WOOD (12TH)/ JOE SULLIVAN( BON-PREN) (44TH)         17:33
2014   BONNER/PRENDIE   RYAN RASTATTER/BONNER/PRENDIE   16:56     BONN-PRENDIE (16TH)/RYAN RASTATTER(BON-PREN) (50TH) 17:15
2015   BONNER/PRENDIE  SEAN SULLIVAN/BONNER-PRENDIE      17:37     BONN-PRENDIE (17TH)/ SEAN SULLIVAN( BON-PREN)(30TH)  17:00
2016   BONNER/PRENDIE  ANTHONY HARPER/BONNER-PRENDIE 17:02      BONN-PRENDIE (18TH)/ ANTHONY HARPER(BON-PREN-14TH)16:42

A DIVISION (SMALL SIZE SCHOOLS)
YEAR     TEAM CHAMPION         INDIVIDUAL CHAMPION/TEAM                                          TIME            TOP TEAM/ TOP INDIVIDUAL FINISH FROM DIST 12 IN PIAA STATES
2008 TO 2011- THERE WAS NO "A" DIVISION CHAMPIONSHIP RACES FOR DIST. 12
2012   MASTERMAN          MATT FERRY / SCIENCE LEADERSHIP     17:37        MASTERMAN (10TH)/ JASPER ANDERSON (74TH) 18:12
2013   MASTERMAN          JULIAN LUTZNER/ MASTERMAN             17:12        MASTERMAN (2ND) /JULIAN LUTZNER (11TH)      17:00
2014  MASTERMAN           JULIAN LUTZNER/MASTERMAN              17:03        MASTERMAN (9TH)/ JULIAN LUTZNER (13TH)      16:57
2015  MASTERMAN           JOSEPH PREVIDI/ MASTERMAN               16:29        MASTERMAN (9TH)/ JOSEPH PREVIDI (3RD)          16:20
2016  MASTERMAN           KAMIL JIHAD /NEUMANN-GORETTI        17:34        MASTERMAN (15TH)/KAMIL JIHAD/NEU-GOR(44)  17:34

                                                                             GIRLS PIAA DISTRICT 12 CHAMPIONSHIP LIST
AAA DIVISION (BIG SCHOOLS)
YEAR     TEAM CHAMPION         INDIVIDUAL CHAMPION/TEAM                             TIME                      TOP TEAM/TOP INDIVIDUAL FINISH FROM DIST 12 IN PIAA STATES
2008      CARDINAL O'HARA      KATIE RODEN/ARCHBISHOP CAROLL              19:58                      CARDINAL O'HARA (20TH)/NICOLE DELGROSSO (CARD O'HARA (140TH) 21:12
2009      CARDINAL O'HARA      FELECIA WRIGHT/ BODINE                                    19:58                      CARDINAL O'HARA (20TH)/KATIE BOLIGITZ (ARCH WOOD-(99TH)               20:44
2010      ARCHBISHOP WOOD  KATIE RODEN/ARCHBISHOP CAROLL               19:35                      ARCHBISHOP WOOD(7TH)/KASEY BROWN (ARCH WOOD) (37TH)               19:50
2011      ARCHBISHOP WOOD  TERESA ORITZ SAINT HUBERT                            19:29                       ARCHBISHOP WOOD (17TH)/MEGAN CONELL (ARCH WOOD) (46TH)         19:44
2012      CARDINAL O'HARA      GRACIE MANCINI/ CARDINAL O'HARA               18:48                       CARDINAL O'HARA (14TH) /GRACIE MANCINI (CARD O'HARA) (36TH)       19:34
2013      CARDINAL O'HARA      GRACIE MANCINI/ CARDINAL O'HARA               19:34                       CARDINAL O'HARA (6TH) /GRACIE MANCINI (CARD O'HARA) (17TH)          19:16
2014      CARDINAL O'HARA      OLIVIA ARIZIN/ CARDINAL O'HARA                     19:30                       CARDINAL O'HARA (3RD)/OLIVIA ARIZIN (CARD O'HARA) (14TH)                 19:03
2015      CARDINAL O'HARA      OLIVIA ARIZIN/ CARDINAL O'HARA                     18:57                       CARDINAL O'HARA (14TH)/ OLIVIA ARIZIN (CARD O'HARA) (8TH)                18:43
2016      CARDINAL O'HARA      OLIVIA ARIZIN/CARDINAL O'HARA                      18:51                  ** CARDINAL O'HARA (1ST)/ O'LIVIA ARIZIN (CARD O'HARA (13TH)                 18:55
   ** THE 2016 CARDINAL O'HARA GIRLS TEAM IS THE 1ST TEAM FROM PHILA CATHOLIC OR PUBLIC LEAGUE TO WIN THE PA. PIAA CC STATE CHAMPIONSHIP 

AA DIVISION (MEDIUM SIZE SCHOOLS)
YEAR    TEAM CHAMPION       INDIVIDUAL CHAMPION/ TEAM                    TIME                     TOP TEAM /TOP INDIVIDUAL FINISH FROM DIST 12 IN PIAA STATES
2008       PAUL ROBESON           KATIE FILEMYR/BISHOP MCDEVITT                  19:58                       PAUL ROBESON(20TH)/ KATIE FILEMYR/ BISHOP MCDEVITT (24TH)     20:08
2009      PAUL ROBESON            KEVIA DELORME/PAUL ROBESON                     20:50                       PAUL ROBESON (21ST)/ KEVIA DELORME/PAUL ROBESON ( 66TH)        21:14
2010      MASTERMAN                  KEVIA DELORME/PAUL ROBESON                      21:17                      MASTERMAN (23RD) /KEVIA DELORME/ PAUL ROBESON (42ND)              20:49
2011      PAUL ROBESON           JAZMIN BOOKER/WEST CATHOLIC                    19:42                       PAUL ROBESON (18TH)/KEVIA DELORME/PAUL ROBESON (74TH)          21:08
2012     ARCH. WOOD                  ERIN YOUNG / ARCHBISHOP WOOD                  20:15                       ARCHBISHOP WOOD(7TH)/KASEY BROWN/ARCH. WOOD (43RD)             20:24
2013     ARCH. WOOD                  KAYLA CONNELLY/LANSDALE CATHOLIC        19:14                       ARCHBISHOP WOOD (2ND)/KAYLA CONNELLY/LANSDALE CATH.            19:52
2014     ARCH WOOD                   KAYLA CONNELLY/LANSDALE CATHOLIC        19:56                       ARCHBISHOP WOOD (6TH)/KAYLA CONNELLY/LANSDALE CATH.(5TH)  19:15
2015     ARCH WOOD                   KAYLA CONNELLY/LANSDALE CATHOLIC        20:16                       ARCHBISHOP WOOD (13TH) KAYLA CONNELLY/LANSDALE CATH.(3RD) 18:51
2016    MASTERMAN                    KAYLA CONNELLY/LANSDALE CATHOLIC        18:58                      LANSDALE CATHOLIC (17TH) KAYLA CONNELLY/LANSDALE CATH. (4TH) 19:18

A DIVISION (SMALL SIZE SCHOOLS)
YEAR     TEAM CHAMPION         INDIVIDUAL CHAMPION/TEAM                             TIME                       TOP TEAM/TOP INDIVIDUAL FINISH FROM DIST 12 IN PIAAA STATES
NO "A" DIVISION FROM 2008-2011
2012      MASTERMAN                  CARINA FALHERTY /MASTERMAN                       21:55                      MASTERMAN (16TH)/CARINA FALHERTY (104TH)/MASTERMAN               22:23
2013     MASTERMAN                   CLAUDIA ASHWORTH/MASTERMAN                  20:57                      MASTERMAN (14TH)/ CLAUDIA ASHWORTH /MASTERMAN (41ST)           21:01
2014    MASTERMAN                    CLAUDIA ASHWORTH/MASTERMAN                  19:51                      MASTERMAN (11TH)/ CLAUDIA ASHWORTH/MASTERMAN (13TH)           20:08
2015     MASTERMAN                   MARINA MANCARIDIS/MASTERMAN                  21:49                      MASTERMAN (15TH)/MARINA MANCARIDIS/MASTERMAN (65TH)            21:26
2016     SCIENCE LEADER.         MYKALA PERRY/ NEUMANN-GORETTI              22:16                      PAUL ROBESON (18TH)/KRYSTAL CABRERA/SCIENCE LEADER (156TH) 23:39                                                                         
                  
     


Belmont Plateau Cross Country Hall of Fame
611 Jamestown Street
Philadelphia , Pa  19128

Dave Thomas, Founder and President
          

CONNECT WITH US!